#1 Dbaj o odpowiednie pory spożywania posiłków!

JEDZENIE MA ZNACZENIE. CZĘSTOTLIWOŚĆ POSIŁKÓW RÓWNIEŻ

Jedzenie to nasze paliwo – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Powinniśmy nie tylko dbać o jakość żywności, czyli przyjmować pokarmy jak najmniej przetworzone, bogate w wartości odżywcze i witaminy, ale też zastanowić się, jak wygląda nasz cykl dobowy i tak naprawdę – kiedy powinniśmy spożywać posiłki.

Jedzenie ma ogromny wpływ na nasze ciało i samopoczucie. Jest niejako paliwem dla naszego organizmu – zapewnia nam energię, zdrowie i zaspokaja podstawowe potrzeby fizjologiczne. Ludzką istotę porównać można do samochodu, dla którego tankowanie to “być, albo nie być”. Lub w sytuacji auta… “jechać, albo nie jechać”.

Nie tylko “co”, ale i “kiedy”

Na pytanie “kiedy jeść?”, odpowiedź brzmi – regularnie. Optymalna liczba posiłków to 4-5 dziennie, dzięki czemu systematycznie uzupełnia się kalorie, a organizm ma szansę efektywnie się regenerować. Regularne spożywanie posiłków jest istotne zarówno podczas odchudzania, jak i budowania masy mięśniowej lub po prostu – utrzymywania zdrowego stylu życia.

Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie posiłków w odstępach wynoszących około 3-4 godziny. Dzięki takim przerwom organizm ma możliwość racjonalnie spożytkować dostarczaną mu energię i nie gromadzi zapasów, co wpływa na dobre samopoczucie i poprawę koncentracji. Ostatni posiłek powinien być spożywany 2-3 godziny przed snem – gdy nie kładziemy się spać objedzeni, układ pokarmowy odpoczywa, organizm się regeneruje, a sen jest zdrowszy.

Lepiej częściej, czy rzadziej?

Stwierdzenie “jedz mniej, ale częściej i chudnij” jest obalane przez dietetyków. Ten powszechnie powtarzany mit został wysunięty na podstawie badań sprzed ponad 50 lat, które nie uwzględniły korelacji między ilością posiłków, metabolizmem, utratą wagi, a ilości spożywanych kalorii w ogóle. Badaczy interesowała jedynie częstotliwość spożywania posiłków, co przełożyło się na otrzymanie niepełnych wyników mylnie powielanych w świadomości społecznej przez długie lata.

Oczywiście – częstotliwość posiłków wpływa na metabolizm, czyli przemianę materii. Jednak jeszcze bardziej istotna jest jakość żywności, która powinna być jak najlepsza, a także założenia prowadzonej diety: utrzymywanie nadwyżki lub deficytu kalorycznego oraz dostarczanie organizmowi niezbędnych wartości odżywczych.

“Jesteś tym, co jesz” – to wciąż aktualne hasło przypomina o szczególnym zwracaniu uwagi na to, co na talerzu (lub w pudełku). Żeby sposób odżywiania był korzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia, skupiajmy się zarówno na jakościowych posiłkach, jak i częstotliwości ich spożywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *